CO-OP EĞİTİM MODELİ NEDİR

Cooperative Education Program”ın kısaltması olan “CO-OP”, Üniversite ile İş dünyasını bir araya getiren entegre bir eğitim modelidir.

Altınbaş Üniversitesi tarafından 2014 yılından itibaren başarıyla hayata geçen program Üniversitede verilen bilgiyi iş hayatının profesyonelleri ile deneyimlemeyi hedeflemektedir.

Her dönem artarak devam eden birçok sektörün de yer aldığı toplam 200’ e yakın anlaşmalı firmamız bulunmaktadır.

Kariyer Geliştirme Merkezi tarafından yürütülen CO-OP Eğitim Modeli, İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler, İşletme, Mühendislik ve Doğa Bilimleri, Güzel Sanatlar ve Tasarım, Uygulamalı Bilimler  Fakültelerimizde uygulanmaktadır.

 

CO-OP EĞİTİM MODELİ NASIL UYGULANMAKTADIR

CO-OP Eğitim Modeli, müfredatında CO-OP Programı bulunan fakültelerimizde öğrenim gören öğrencilerimizin 3. sınıfı tamamladıktan sonraki Haziran – Aralık tarihleri arasında 6 ay süreyle anlaşmalı olunan bir sanayi veya ticaret kuruluşunda çalışarak gerçek iş ortamında tecrübe kazanması şeklinde uygulanmaktadır.

 

CO-OP zorunlu bir program olmayıp öğrenciye bir seçenek olarak sunulmaktadır. Öğrenci CO-OP eğitimini normal eğitim süresi içinde yapabilme olanağına sahip bulunmaktadır.

 

CO-OP PROGRAMI KATILIM SÜRECİ NASIL YÜRÜTÜLMEKTEDİR

 Başvurular; 3. Sınıfın Bahar döneminde (Nisan ve Mayıs) başvurular danışman onayı ile birlikte Kariyer Geliştirme Merkezi tarafında alınmaktadır.

Mülakat; Anlaşmalı firmalarımız ile öğrencilerimizin özgeçmişleri Haziran ayı içerisinde paylaşılmaktadır. Uygun görülen adaylar firmaların CO-OP mülakat süreçlerinden geçerek, iş hayatının ilk adımı olan ‘’Mülakat Teknikleri’’ deneyimini de yaşamış olmaktadır.

Sonuç; Firmalar tarafından tüm mülakat süreçlerini başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz Temmuz ayı itibariyle programa başlamaktadır.

 

CO-OP EĞİTİM MODELİ UYGULAMASI

  • CO-OP Eğitim Modeli 3. Sınıfı başarıyla tamamlayan öğrencinin hak kazandığı bir program olup, son sınıfta uygulama alanı bulunmamaktadır. Bu nedenle öğrencinin CO-OP yaptıktan sonra en az bir dönem daha üniversitedeki eğitimine devam etmesi gerekmektedir.

 

  • Öğrencilerimiz kabul aldıkları firmalarda Temmuz – Eylül dönemlerinde tam zamanlı olarak, Eylül – Aralık dönemlerinde de minimum 3 iş günü firmada aktif olarak çalışacağı şekilde bulunmaktadırlar.

 

CO-OP yapan öğrenci mezuniyetine yönelik kredi kazanmaktadır. Bu kredinin hangi derslere yönelik olacağı program bazında tanımlanır. CO-OP çalışmaları tipik olarak alan seçmeli ders kategorisinde ve serbest seçmeli ders kategorisinde dersler olarak  tanımlanır. Bitirme  projesi de bu kategoride tanımlanabilir. Programa bağlı olarak diğer kategorilerdeki dersler de CO-OP kapsamında olabilir. Altınbaş Üniversitesi programları bu tanımlamaların yapılabilmesi için gerekli esnekliği sağlar.

  • Öğrencilerimizin CO-OP Programında başarılı sayılmaları için program boyunca CO-OP Defterini eksiksiz tamamlamaları gerekmektedir.
  • CO-OP yapan öğrenciye ödenecek ücret CO-OP biçimine, süresine ve  firma ile yapılan protokole göre değişim göstermektedir.
  • Bu süreçte öğrencilerimizin tüm sigorta işlemleri Altınbaş Üniversitesi tarafından yapılmaktadır.

 

CO-OP EĞİTİM MODELİ’NİN FAYDALARI

  • Öğrencilere almış oldukları teorik bilgileri kullanabilme ve uygulamaya aktarma becerisini kazandırarak, mezuniyet sonrası iş hayatına uyum sürelerini kısaltır.
  • Firma işe alacağı mezunu işe almadan önce kendi gereksinimleri doğrultusunda yetiştirir, kendi gereksinimlerine yanıt vereceğini bildiği mezunu işe alır,
  • Üniversite olarak mezunları iş dünyası tarafından tercih edilir, mezunları iş dünyası tarafından tercih edilen üniversite olarak öne çıkar.

 

CO-OP eğitim modeli FİRMA-ÖĞRENCİ-ÜNİVERSİTE üçlüsü için KAZAN-KAZAN-KAZAN demektir.

 

İLETİŞİM

CO-OP Programı konusunda doğrudan Altınbaş Üniversitesi Staj ve Co-op Ofisi ile iletişime geçilebileceği gibi CO-OP programının ilgili olduğu fakülte dekanlığı ile de iletişime geçilebilir.

 

 

STAJ VE CO-OP MÜDÜRLÜĞÜ

STAJ VE CO-OP MÜDÜRÜ

SELMA AĞGÜL

Altınbaş Üniversitesi, Mahmutbey Mahallesi, Dilmenler Caddesi No 26, Bağcılar, İstanbul (A Blok Giriş Kat 5 Nolu Oda)

Telefon: (0212) 604 01 00

Gsm: (0507) 864 48 40

E-posta: altinkariyer@altinbas.edu.tr